SAFE-10P-54T-MED
10W plastic IP55 rated cabinet speaker fitted with separate internal compartment for electronic components.SAFE-10P-54T-MED
10W plastic IP55 rated cabinet speaker fitted with separate internal compartment for electronic components.SAFE-561-54T-MED
If the speaker is used for fire and emergency announcement, it must comply with EN54-24.HP-20T-MED
20W plastic IP67 marine grade weatherproof horn speaker.BPF-660IPT-MED
Our new improved mounting system makes this the most flexible 6" ceiling speaker DNH A/S has made.HPS-6CT-MED
This 6W plastic miniature loudspeaker is marine grade IP67 weatherproof rated with a square front for recessed surface mounting.SAFE-15T-MED
This 15W aluminum horn speaker is contained within a vandal proof cabinet.| Material/Color | ASA / RAL7035 |
| Mounting | Bracket |
| Termination | Spring clamp |
| Weight | 6.2 kg |
| IP Rating | IP54 |
| Min/Max amb temp | -40 °C / 90 °C |
| Rated power | 50 W |
| SPL 1W/1m: | 98 db |
| SPL Rated Power | 115 db |
| Effective freq. Range | 90 - 20000 Hz |
| Dispersion (-6dB) 1kHz / 4kHz | Horizontal 84° / 105° Vertical 127°/105° |
| Options | Color / Impedance / Label |
Documentation | MC-50T-MED
Search across our wide range of loudspeakers, from industrial to commercial applications.