CAS-15-54T-MED
Cabinet loudspeaker totally constructed in aluminum, suitable for use in fire alarm and emergency systems.CAS-15-54T-MED
Cabinet loudspeaker totally constructed in aluminum, suitable for use in fire alarm and emergency systems.VES-561T-MED
5" 6W BS5839 Part8 VA compliant, metal ceiling speaker with steel firedome, ceramic terminal block and thermal fuse.HP-20T-MED
20W plastic IP67 marine grade weatherproof horn speaker.CAR-6T-MED
The elegant design and excellent bi-directional sound quality of CAR-6 has made this speaker a best selling product for many years.SAFE-561IPT-MED
5" 6W BS5839 Part 8 VA compliant metal cabinet speaker complete with ceramic terminal block and thermal fuse.BP-361T-MED
6W ceiling-speaker with secure screw mounting.| Material/Color | ABS / RAL9010 |
| Mounting | 4 screws |
| Termination | Screw terminal |
| Weight | 0.8 kg |
| IP Rating | IP55 / 21C |
| Min/Max amb temp | -40 °C / 90 °C |
| Rated power | 10 W |
| SPL 1W/1m: | 87 db |
| SPL Rated Power | 97 db |
| Effective freq. Range | 160 - 17000 Hz |
| Dispersion (-6dB) 1kHz / 4kHz | 115° / 70° |
| Options | Color / Impedance / Label |
Documentation | SAFE-10P-54T-MED
Search across our wide range of loudspeakers, from industrial to commercial applications.