HP-30T-MED
30W plastic IP67 marine grade weatherproof horn speaker.HP-30T-MED
30W plastic IP67 marine grade weatherproof horn speaker.SAFE-561-54T-MED
If the speaker is used for fire and emergency announcement, it must comply with EN54-24.BS-560T-MED
5" 6W ceiling-speaker.BP-361ST-MED
6W ceiling-speaker with secure screw mounting.BPF-660IPT-MED
Our new improved mounting system makes this the most flexible 6" ceiling speaker DNH A/S has made.VES-561-54T-MED
If the speaker is used for fire and emergency announcement, it must comply with EN 54-24.| Material/Color | Steel / RAL9010 |
| Mounting | 4 screws |
| Termination | Ceramic terminal |
| Weight | 1.3 kg |
| IP Rating | IP55 |
| Min/Max amb temp | -40 °C / 90 °C |
| Rated power | 6 W |
| SPL 1W/1m: | 90 db |
| SPL Rated Power | 97 db |
| Effective freq. Range | 180 - 13000 Hz |
| Dispersion (-6dB) 1kHz / 4kHz | 187° / 77° |
| Options | Color / Impedance / Label |
Documentation | SAFE-561IPT-MED
Search across our wide range of loudspeakers, from industrial to commercial applications.