SAFE-561IPT-MED
5" 6W BS5839 Part 8 VA compliant metal cabinet speaker complete with ceramic terminal block and thermal fuse.SAFE-561IPT-MED
5" 6W BS5839 Part 8 VA compliant metal cabinet speaker complete with ceramic terminal block and thermal fuse.HPS-6CT-MED
This 6W plastic miniature loudspeaker is marine grade IP67 weatherproof rated with a square front for recessed surface mounting.CP-6T-MED
6W plastic office speaker.SAFE-10P-54T-MED
10W plastic IP55 rated cabinet speaker fitted with separate internal compartment for electronic components.DSP-15-54T-MED
If the speaker is used for fire and emergency announcement, it must comply with EN54-24.BS-560T-MED
5" 6W ceiling-speaker.| Material/Color | ABS / RAL9010 |
| Mounting | 4 screws |
| Termination | Screw terminal |
| Weight | 0.8 kg |
| IP Rating | IP55 |
| Min/Max amb temp | -40 °C / 90 °C |
| Rated power | 10 W |
| SPL 1W/1m: | 87 db |
| SPL Rated Power | 97 db |
| Effective freq. Range | 160 - 17000 Hz |
| Dispersion (-6dB) 1kHz / 4kHz | 115° / 70° |
| Options | Color / Impedance / Label |
Documentation | SAFE-10PT-MED
Search across our wide range of loudspeakers, from industrial to commercial applications.