HP-6CT-MED
This 6W plastic miniature loudspeaker is marine grade IP67 weatherproof rated.HP-6CT-MED
This 6W plastic miniature loudspeaker is marine grade IP67 weatherproof rated.HPS-6CT-MED
This 6W plastic miniature loudspeaker is marine grade IP67 weatherproof rated with a square front for recessed surface mounting.SAFE-10P-54T-MED
10W plastic IP55 rated cabinet speaker fitted with separate internal compartment for electronic components.DST-100-MED
High powered driver in aluminum.HP-20T-MED
20W plastic IP67 marine grade weatherproof horn speaker.DSP-15T-MED
15W plastic IP67 marine grade weatherproof horn speaker with an extra large termination chamber, allowing for easier installation and reducing the requirements for additional junction boxes.| Material/Color | ABS / RAL9010 |
| Mounting | 4 screws |
| Termination | Screw terminal |
| Weight | 0.8 kg |
| IP Rating | IP55 |
| Min/Max amb temp | -40 °C / 90 °C |
| Rated power | 10 W |
| SPL 1W/1m: | 87 db |
| SPL Rated Power | 97 db |
| Effective freq. Range | 160 - 17000 Hz |
| Dispersion (-6dB) 1kHz / 4kHz | 115° / 70° |
| Options | Color / Impedance / Label |
Documentation | SAFE-10PT-MED
Search across our wide range of loudspeakers, from industrial to commercial applications.