SAFE-561-54T-MED
If the speaker is used for fire and emergency announcement, it must comply with EN54-24.SAFE-561-54T-MED
If the speaker is used for fire and emergency announcement, it must comply with EN54-24.CAS-15-54T-MED
Cabinet loudspeaker totally constructed in aluminum, suitable for use in fire alarm and emergency systems.BPF-660IPT-MED
Our new improved mounting system makes this the most flexible 6" ceiling speaker DNH A/S has made.HP-15T-MED
15W plastic IP67 weatherproof loudspeaker.DST-100-MED
High powered driver in aluminum.HPS-6CT-MED
This 6W plastic miniature loudspeaker is marine grade IP67 weatherproof rated with a square front for recessed surface mounting.| Material/Color | Steel / RAL9010 |
| Mounting | 4 screws |
| Termination | Ceramic terminal |
| Weight | 1.3 kg |
| IP Rating | IP55 |
| Min/Max amb temp | -40 °C / 90 °C |
| Rated power | 6 W |
| SPL 1W/1m: | 90 db |
| SPL Rated Power | 97 db |
| Effective freq. Range | 180 - 13000 Hz |
| Dispersion (-6dB) 1kHz / 4kHz | 187° / 77° |
| Options | Color / Impedance / Label |
Documentation | SAFE-561IPT-MED
Search across our wide range of loudspeakers, from industrial to commercial applications.